Taśmy LED

Taśmy LED ze ściemniaczem, to coraz bardziej popularne akcesoria, wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych i na dworze do dekoracji.

Ponadto coraz śmielej wkraczają one do pomieszczeń, w charakterze oświetlania. Taśmy LED do oświetlenia, muszą mieć nieco inne parametry, niż te, które będą pełniły jedynie funkcję dekoracyjną.

Tego typu oświetlenie czy dekorację można zainstalować samodzielnie, ale należ wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów, aby uzyskać pożądany efekt oświetlania.

Oświetlenie może być zainstalowane na powierzchniach roboczych, takich jak blaty w kuchni, czy podświetlenie szafek.

Jaka taśma LED do aranżacji oświetlenia?

Aby światło było skondensowane, dobrze jest się zdecydować na taśmę o oznaczeniu SMD 5050 albo jeszcze nowocześniejszą o oznaczeniu 5638 typ PREMIUM.

Oznaczenie składające się z cyfr końcowych, to oznaczenie, jakiej wielkości diody zamontowano na taśmie. SMD 50 x 50 to diody o wielkości 5 mm x 5 mm, czyli jedne z większych.

Ponadto należy zdecydować się na taką taśmę, gdzie jest duże zagęszczenie diod. Należy pamiętać o konieczności zadbania o wentylację, ponieważ taśma ma większy pobór mocy i może się przegrzewać.

Do takiego oświetlenia będzie pasował ściemniacz LED mini, który można zainstalować tak, aby nie rzucał się w oczy.

Jakie taśmy LED wykorzystać do ozdoby?

Są to taśmy, na których są zainstalowane mniejsze diody i w związku z tym będą one tańsze. Pobierają mniej mocy, nie emitują zbyt mocnego światła, więc można je spokojnie użyć do udekorowania pokoju, czy też pomieszczenia biurowego.

Tego rodzaju dekoracje umieszcza się na meblach, aby podkreślić ich kształt. Mogą to być zwykle, tańsze taśmy LED lub też taśmy LED RGB, które dają możliwość manipulowania kolorami oświetlania.

Co to jest oświetlanie LED RGB?

Jest to rodzaj oświetlenia, które jest przeznaczone do dekoracji. Oświetlenie to oferuje nowe barwy światła, takie jak czerwony, zielony i niebieski, które przy różnych kombinacjach kolorów, są odbierane przez oko ludzkie jako inne barwy, niż podstawowe składowe.

Oświetlenie LED RGB nadaje się tylko do dekoracji, gdyż ledy mocno nie świecą. Zaletą tego światła jest możliwość manipulowania nim i otrzymywanie niezwykłych efektów świetlnych.

Kolejna zaletą taśmy LED RGB, to bardzo mały pobór mocy. Tego typu oświetlenie można instalować na zewnątrz, gdyż nie sprawia problemu zabezpieczenie go przed czynnikami takimi jak wysoka lub niska temperatura, pył lub wilgoć.

Jakie taśmy LED można instalować na zewnątrz?

Producent oferuje dwa rodzaje pasków LED, hermetyczne i niehermetyczne. Różnica polega na oznaczeniu IP, które to wskazuje stopień ochrony urządzeń elektronicznych przed dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy.

Taśmy LED posiadające oznaczenie IP 65 do IP 68 nadają się do wykorzystania na zewnątrz. Ponadto producent zabezpiecza je silikonowym płaszczem, który stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami.

Wszystkie rodzaje taśm LED mogą być sterowane za pomocą pilota.