Prace na wysokości – czyli jakie?

Sektor prac wysokościowych specjalizuje się w stosowaniu większości szeroko pojętych usług związanych z pracami wymagającymi dostępu linowego. Wszystkie działania związane z usługami alpinistycznymi mogą być stosowane na większości budynków, kominów, dachów czy fabryk i warsztatów. Kadra wykonująca tego typu prace, to w większości profesjonaliści, ponieważ wykonując prace na wysokości, zachowanie zasad bezpieczeństwa to podstawa.

Nie ma więc w tej branży miejsca dla osób nieodpowiedzialnych. Wszystkie osoby w tej specjalności powinny właściwie nieustannie się szkolić, ponieważ sprzęt, jakiego używa się w usługach wysokościowych, nieustannie ewoluuje, by być coraz bezpieczniejszy i konkurencyjny dla firm bazujących na podnośnikach i drogich rusztowaniach. Jednym z mierników profesjonalizmu w branży prac wysokościowych są, chociażby kursy alpinistyki przemysłowej IRATA, dzięki którym bezustannie podnosi się swoje kompetencje i możliwości.

Problematyka prac wysokościowych wymaga indywidualnego podejścia dla każdego zlecenia. Najważniejszym atutem zastosowania profesjonalnych prac na wysokości jest brak ingerencji w strukturę budynków, a także możliwość pracy bez zatrzymywania linii produkcyjnych. W szerokie ramy usług wysokościowych możemy wpisać, chociażby mycie okien, odśnieżanie dachów, malowanie i czyszczenia wysokich budynków oraz ich infrastruktury czy wszelkich możliwych prac naprawczych, które wymagają dostępu linowego. W dzisiejszych czasach praca na wysokości to nie tylko usługi alpinistyczne, ale i nieco bardziej urozmaicone prace, takie jak, chociażby obsługa bungee.

Arborystyka też zalicza się, do prac wysokościowych

W szerokiej ofercie usług alpinistycznych znajdują się także wszelkie możliwe usługi związane z arborystyką. Dysponując odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, które pozwalają na bezinwazyjną i całkowicie bezpieczną dla środowiska i otoczenia pielęgnację nawet najwyższych drzew, otwiera się szerokie pole do popisu dla rozwoju branży wysokościowej. Tego rodzaju sekwencyjna wycinka drzew ma największe zastosowanie w gęsto zabudowanym terenie miejskim.