Wykonanie kostki brukowej samodzielnie

Kostkę brukową najczęściej spotkać możemy na podjazdach do budynków, na tarasach, w altanach, czy też na ścieżkach ogrodowych. Jest to materiał solidny, trwały oraz estetyczny. Z tego względu jest tak chętnie i często wykorzystywany. Koszt całej inwestycji w przypadku dużych powierzchni jest spory, jednak po zainwestowaniu uzyskamy trwałą i solidną nawierzchnię.

Do ułożenia kostki musimy się solidnie przygotować. Najłatwiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się tym tematem od lat. Jeśli jednak nie mamy funduszy na ekipę, kostkę brukową możemy ułożyć samodzielnie. Do tego procesu musimy się jednak solidnie przygotować. Odpowiedni projekt kostki, narzędzia oraz zdobyta wiedza będą niezbędne do wykonania tego zadania.

POLECAMY: MK BRUKukładanie kostki brukowej Kraków

Wybór kostki brukowej

Przy wyborze kostki brukowej należy kierować się zarówno naszym poczuciu gustu, jak i względami praktycznymi. Kostka, co oczywiste, powinna nam się podobać. Istotniejsze jest jednak to, by była praktyczna, wytrzymała i dobra w użytkowaniu. Warto pamiętać, że im grubsza kostka tym ma większą odporność na naciski i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przy wyborze trzeba pamiętać również o tym, gdzie będziemy układać kostkę. Kostka brukowa cieńsza sprawdzi się dobrze w przypadku układania tarasu czy ścieżki ogrodowej, grubsza tj. minimum 6 cm będzie odpowiednia na przykład na podjazd.

Po wybraniu odpowiedniej kostki brukowej powinniśmy stworzyć projekt. W ten sposób stworzymy wizualizację i porównamy nasze oczekiwania z efektem, który możemy osiągnąć wybierając dany materiał. Wybór jest bowiem ogromny. Obecnie najpopularniejsza jest nadal kostka betonowa, ale często inwestorzy decydują się na kostkę granitową, która jest produktem naturalnym i niezwykle atrakcyjnym. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, dlatego kostka brukowa jest nadal tak często wybieranym materiałem. Układanie kostki brukowej powinniśmy zacząć od przygotowania podłoża. Teren, na którym układamy kostkę musi być specjalnie przygotowany. Etap ten jest niezwykle istotny i nie należy go pomijać. Kostkę brukową układać należy ściśle według projektu.

W ten sposób unikniemy błędów, które mogłyby zaburzyć cały efekt końcowy. Sam proces układania kostki nie jest bardzo skomplikowany. Przy zachowaniu poczucia estetyki i dokładności z pewnością poradzimy sobie z samodzielnym ułożeniem kostki. Kostka brukowa przed domem to niezwykle praktyczna nawierzchnia, zatem warto na nią postawić.