Wybór nagrobka – ważna decyzja na lata

Wybór nagrobku na grób zmarłego wcale nie jest taką łatwą decyzją. Z jednej strony rodzina chce jak najlepiej uczcić pamięć po zmarłym, a z drugiej każdy liczy się z kwestiami budżetowymi. Rodzi się zatem pytanie, czy tanie nagrobki to tak naprawdę złe rozwiązanie? Jak się okazuje, istnieją nagrobki (Kraków polecamy Kamso) w niższych cenach, które wyglądają estetycznie i elegancko. Zatem nie ma potrzeby, aby przesadnie przepłacać za nagrobek, zwłaszcza że sam pogrzeb oznacza już większy wydatek.

Koszty przy pogrzebie – czy muszą być aż tak wysokie?

Sam pogrzeb może kosztować kilkaset złotych, zależy to oczywiście od miasta, w jakim uroczystość ma miejsce. Inne ceny będzie miał Kraków, a inne mniejsze miejscowości, co jest zrozumiałe. Jednak największymi wydatkami są takie elementy jak trumna i stypa. Dlatego coraz więcej rodzin decyduje się na kremację ciała, ponieważ urny są znacznie tańsze od trumien. Wiele osób również deklaruje przed śmiercią, że chce, aby ich ciało zostało spalone. Oczywiście taką wolę zmarłego należy uszanować i postąpić zgodnie z nią. Ciało przed pogrzebem lub przed kremacją jest przygotowywane przez pracowników kostnicy, co również wiąże się z pewnymi kosztami.

Na szczęście ubezpieczenie często pokrywa koszty związane z pogrzebem. Przeciętna wypłata ze strony ubezpieczyciela wynosi 7 000 zł, co pozwala na pokrycie sporej części kosztów. Mniejsze wydatki to kwiaty na pogrzeb. Jeśli rodzina pragnie wyprawić stypę, wówczas dochodzi jeszcze koszt jedzenia oraz wynajęcia lokalu. Jednak stypę można także przygotować w domu, wówczas będzie to o wiele tańsze rozwiązanie. Ważne, aby należycie uczcić pamięć po zmarłym, poprzez rozmowy wspominające jego i jego życie. Pozwoli to również nam bardziej pogodzić się ze stratą członka rodziny. Dlatego ogólnie poleca się organizację stypy, nawet jeśli by miała być skromna.

Zachowanie po pogrzebie – o czym należy pamiętać?

Warto pamiętać, że kwestie takie jak spadek po zmarłym powinny być omawiane dopiero jakiś czas po pogrzebie. Czasem niektóre niecierpliwe osoby już w trakcie pogrzebu poruszają ten temat. Nie jest to dobrze widziane w oczach pozostałych członków rodziny, dlatego zaleca się powstrzymanie od tego typu zachowań. Niestety czasami emocje biorą górę, zwłaszcza jeśli po zmarłym pozostał większy majątek.

W trakcie pogrzebu należy zachować umiarkowany nastrój i powstrzymywać się od śmiechu oraz głośnych rozmów. Jest to zachowanie, które nie przystoi na tego typu uroczystości. Również obowiązujący strój to pełna czerń i nie należy ubierać się w inne kolory.