Tynkowanie maszynowe – krok po kroku

Budowa domów wiąże się bezpośrednio z tynkowaniem. Ściany sufity czy elewacje wszystko to wiąże się z wykonaniem tynkowania. Obecnie najpopularniejszą metodą jest tynkowanie maszynowe. Podstawą wykonania tynkowania maszynowego jest posiadanie agregatu. Jego zakup nie należy do najtańszych.

Może to być kwota rzędu nawet do 20 tysięcy złotych. Na rynku istnieje jednak wiele firm, które wypożyczają sprzęt budowlany. I tak wynajęcie agregatu tynkarskiego kształtuje się na poziomie od 1200 złotych do 1500 złotych na okres jednego miesiąca. Usługi takich firm umożliwiają dostęp do sprzętu osobom spoza branży.

Polecamy: budowa domów, tynki maszynowe Kraków – firma budowlana LitBud

Jeżeli już staniemy się szczęśliwymi nabywcami sprzętu tynkarskiego to…

…jak zabrać do prawidłowego wykonania tynku maszynowego?

W pierwszej kolejności należy ocenić podłoże. Do prawidłowego położenia tynku powierzchnia musi być sucha, stabilna, czysta i nie może być zmarznięta. Przed wykonaniem tynkowania powierzchnię można umyć w celu pozbycia się drobinek kurzu i brudu, jednak należy pamiętać, aby ją później dokładnie osuszyć. Dobrze jest wykonać tak zwaną próbę ścierania. Polega ona na sprawdzeniu czy na powierzchni znajdują się drobinki kurzu, bowiem są one nie pożądane ze względu na zmniejszanie przyczepności tynku do powierzchni. Kolejno można zamontować listwy, powinny być zamontowane w narożnikach, jeżeli powierzchnia do tynkowania jest duża dodatkowo wzmacnia całą powierzchnię.

Jeżeli narzucamy tynk cementowo-wapienny kolejnym krokiem będzie nałożenie obrzutki. W przypadku tynku gipsowego nie jest ona potrzebna. Obrzutka to tynk cementowy lub specjalne zaprawy. Sprawia, że powierzchnia jest bardziej chropowata i tynk właściwy lepiej przylega. Następnie przygotowujemy tynk. W komorze agregatu tynkarskiego umieszczamy odpowiednią ilość mieszanki tynkarskiej i wody. Czas i proporcje przygotowania tynku są umieszczone na opakowaniu. Każdorazowo przed przygotowaniem należy przeczytać instrukcję użycia.

Gdy agregat zakończy mieszanie tynku następuje wreszcie samo nakładanie tynku. Odbywa się ono za pomocą specjalnego pistoletu równomiernie i niewielkimi ilościami. Tutaj liczy się spryt i zwinność. Tynk maszynowy ma bardzo krótki czas wiązania. Później tynk nałożony na ścianę trzeba szybko zaciągnąć za pomocą łaty w kształcie „H”. Jeżeli gdziekolwiek pojawiły się ubytki należy je uzupełnić. Aby dalej dopracować tynk musimy poczekać aż podeschnie. Proces ten jest zauważalny w przypadku zmatowienia jego koloru. Kolejnym krokiem jest równanie, które wykonuję się przy pomocy łaty trapezowej, dalej gładzenie przy pomocy szpachli nazywanej piórem i gąbkowanie za pomocą pacy gąbkowej.

Ostatni etap to schnięcie. Tynkowanie maszynowe na pozór wydaje się bardzo proste jednak jego wykonanie pozostawmy profesjonalistom. Ich spryt zwinność w trakcie zaciągania i tynkowania może okazać się nie do przebicia.