Podstawowe informacje o wyburzaniu budynków

Obserwując szybkość, z jaką powstają nowe budynki w samym sercu miasta wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile etapów należy przejść, aby można było ostatecznie wprowadzić się do nowego mieszkania czy rozpocząć prace w zupełnie nowym biurze w świeżo oddanym budynku.

Poniżej kilka podstawowych informacji dla każdego laika, które pozwolą mu spojrzeć zupełnie innym okiem na wszystkie budowy, jakie mają miejsce w jego otoczeniu. Wyburzanie budynków, zwłaszcza w samym sercu miasta, nie jest tak spektakularne, jak często widzimy na filmach. Rzadko używa się materiałów wybuchowych, a jeśli już, to takich, które działają na niewielkim obszarze i głównie pod ziemią, aby nie uszkodzić znajdujących się w okolicy innych budynków.

Profesjonalne wyburzanie budynków typu Lipsk jest możliwe na zasadzie rozbiórki fragmentarycznej, która nie jest hałaśliwa, i polega na obszczypywaniu poszczególnych fragmentów przez maszyny budowlane. Nie jest niestety bardzo spektakularne, ale dość szybkie i niezbyt hałaśliwe. Roboty ziemne mogą potrwać od kilku tygodni do paru miesięcy. w zależności od wysokości planowanego budynku jego fundamenty powinny być odpowiednio głęboko osadzone. Wysokie budynki biurowe liczące po kilkanaście kondygnacji mają fundamenty położone na głębokości kilku metrów. W takim przypadku należy liczyć się również z tym, że będą nam podchodzić wody gruntowe i osuszanie fundamentów również potrwa kilka dni. Każda firma budowlana działająca na rynku od kilku lat i mająca doświadczenie w tego typu robotach na pewno jest na to przygotowana i posiada odpowiednie maszyny do osuszania ścian szczelinowych.

Prace budowlane wykonywane na powierzchni są już dla nas widoczne i możemy śledzić ich postępy. Są one szczególnie interesujące dla małych chłopców, którzy z zapartym tchem śledzą przyjazdy koparek, betoniarek czy dźwigów. Chyba każdy mały chłopiec marzy wtedy o tym, aby pracować na budowie i być operatorem koparki. Prace budowlane również mogą trwać od kilku miesięcy, do nawet paru lat.

Wszystko zależy od tego, czy developer dysponuje odpowiednimi funduszami, czy warunki atmosferyczne są sprzyjające i czy nie napotkamy po drodze na różne przeciwności losu. Czasem przecież słyszy się o tym, że na placu budowy znaleziono na przykład miny z okresu drugiej wojny światowej!