Etat dla księgowej czy księgowość w biurze rachunkowym?

Czasami, nie będąc profesjonalistą w dziedzinie rachunkowości, nie jest łatwo zdecydować, jakimi kryteriami się kierować, decydując o tym, kto będzie prowadził księgowość w Twojej organizacji. We współpracy z zewnętrzną firmą księgową taką jak biuro rachunkowe jednym z głównych pozytywnych czynników jest stabilność tej organizacji i wymienność jej pracowników.

Cena stabilności jaką gwarantuje nam biuro księgowe jest zorientowana na skalę przemysłową prowadzenia rachunkowości, a zatem każdy z pracowników firmy księgowej (wraz z asystentami) prowadzi księgowość dla dziesięciu czy piętnastu, a czasem nawet dla jeszcze większej liczby przedsiębiorstw, co naturalnie nakłada ograniczenia na wielkość przedsiębiorstw-klientów.

Biuro księgowe – kto powinien korzystać?

Wybierając między alternatywami utrzymania własnego księgowego w swojej firmie, a współpracą z biurem księgowym, należy jasno określić, kiedy posiadanie własnego księgowego jest niezbędne i opłacalne, czyli jest obiektywną koniecznością. Komu zatem bardziej przyda się na przykład biuro rachunkowe Talented Kraków a komu już księgowa wśród własnych zatrudnionych pracowników?

Jeśli Twoja działalność znajduje się na etapie rozwoju, w którym uwaga pracownika księgowego jest wymagana co jedynie co pewien okres, gdzie zakres rachunków i faktur jest nieduży, a do prowadzenia dokumentacji wystarczy poświęcić parę godzin w miesiącu ze strony wykwalifikowanej księgowej, wówczas możesz śmiało korzystać z usług świadczonych przez biuro księgowe i zdecydowanie bardziej Ci się to opłaci finansowo. Rachunkowość w niedużej skali, tylko w ramach funkcji kontroli, nadzoru i raportowania powoduje, że zatrudnienie do tego zadania pracownika z wykształceniem pod kątem księgowym będzie całkowicie nieopłacalne

Całkiem inaczej sytuacja ma się w przypadku już rozwiniętej firmy, która wystawia i otrzymuje duże ilości faktur i rachunków, a przy tym zatrudnia wielu pracowników, dla których trzeba niezbędne będzie prowadzenie usługi takiej jak kadry i płace. W tym przypadku biuro rachunkowe może okazać się droższym rozwiązaniem, a przy tym własny księgowy, to jednak pracownik, któremu w każdym momencie można kazać coś sprawdzić, i który skupia się tylko na jednej (Twojej) firmie.